U poseti CERN-u i Južnom polu!

| On: okt 03 2014

Open Discovery Space  i Open Discovery Space Srbija su omogućili učenicima iz pet srednjih škola u Grčkoj, Bugarskoj, Rumuniji, Izraelu i Srbije da učestvuju u virtuelnoj poseti CERN-u i IceCube-u na Južnom polu. Naši predstavnici su bili učenici Gimnazije „Svetozar Marković“ iz Niša sa gostima iz Gimnazije „Stevan Sremac“. U okviru posete učenici su razgovarali sa naučnicima iz istraživačke stanice Neutrino na Južnom polu i naučnicima koji rade na detektorima CMS i ATLAS u CERN-u. Poseta je trajala dva sata:

08:45 – 09:00 Povezivanje škola sa timovima iz CERN-a i IceCube-a putem softvera Vidyo.
09:00 – 09:05 Uživo – Dobrodošlica iz CERN-a i IceCube-a (via Vidyo)
09:05 – 09:50  Uživo sa timom iz Ice Cube-a na Južnom polu (via WebEx)
09:50 – 10:35  Uživo sa ATLAS-om i CMS-om (via Vidyo)
10:35 – 10:40  Doviđenja
U ovom događaju je učestvovalo 150 učenika iz Srbije. Učenike je pratio Slavoljub Mitić, nastavnik fizike u Gimnaziji „Svetozar Marković“.
Više fotografija sa prezentacije možete pogledati na našoj FB stranici.
Članak „Južnih vesti“ o poseti.
Više o CERN-u na srpskom možete pročitati ovde.