Održana "Visionary Workshop"
U petak, 28.09.2012, na Univerzitetu Metropolitan u Beogradu organizovana je “Radionica vizije” – stručni skup za koji je vladalo izuzetno veliko interesovanje, te je tako umesto planiranih 25 učestvovalo pedesetak nastavnika fizike, računarstva ali i drugih prirodnih nauka, mada je tematika bila pretežno orijentisana na upotrebu digitalnih resursa u nastavi fizike.
Povod za ovaj skup bio je uključenje Srbije u evropski projekat čiji je cilj povezivanje nastavnika oko portala koji će objediniti mnoge postojeće digitalne resurse nastavnih materijala, kao i razvoj metodologije njihovog korišćenja. Kroz ODS projekat biće promovisane i koordinirane mnogobrojne evropske incijative iz oblasti RBL i IBSE metoda i resursa.
- Prisutne nastavnike pozdravio je rektor Metropoliten univerziteta Prof. dr Dragan Domazet, a radionicu je vodila Snežana Marković, nacionalni koordinator ODS-projekta za Srbiju.
- Specijalni gost (ali i domaćin) ovog skupa bio je Prof. dr Sofoklis Sotiriou profesor atinske škole „Elinogermaniki Agogi”, poznate kao „Prve grčke škole na vebu”, koautor ODS-projekta ali mnogobrojnih drugih projekata koji se odnose na učenje putem interneta ruralearn.eu, ruralwings, pathway-project.eu itd. Profesor Sofoklis predstavio je rad sa Kosmos-portalom i ideju ODS-projekta.
Primere dobre prakse prikazali su predavači:
- mr Nataša Stanić, magistar astrofizike, nastavnica fizike i autor brojnih knjiga iz ove oblasti i akreditovanih seminara , trener programa „Galilejevi učitelji“.
&
- Nenad Pavlović, nastavnik fizike u gimnaziji „Jovan Jovanović Zmaj“ u Novom Sadu koji je predstavio projekat ATLAS@CERN, mogućnost učenja o elementarnim česticama uz pomoć Android-aplikacija, zanimljive primere iz nastavne prakse kao i pripremu učenika za posetu predstojećeoj CERN-izložbi u Beogradu.
- Dušan Vudragović, istraživač-saradnik Instituta za fiziku, Beograd koji je predstavio projekat HYPATIA, koji obuhvata obrazovni veb sajt iz fizike čestica, obrazovnu računarsku aplikaciju za proučavanje i analizu događaja u ATLAS detektoru i demonstrativne vežbe i zadatke. Projekat je nastao saradnjom Atinskog univerziteta, Instituta za fiziku iz Beograda i CERN-a.
&
- Učesnice skupa bile su i Dragana Kupres i Aleksnadra Mudrinić iz Karneta (CARNet, Hrvatska) koje su imale onlajn uključenje i prenele prisutnima deo svojih iskustava u saradnji škola putem interneta.
- Na skupu je predstavljen mudl-sajt “Digiš”, koji je istovremeno i doprinos Srbije budućem ODS-portalu. Koordinatorka “Digiša” je Jelena Samardžić. Na ovom sajtu možete pogledati i preuzeti prezentacije prikazane na skupu i fotografije. Prezentacije se nalaze na kursu Radionica vizije. Potrebno je da otovrite nalog na “Digišu i upišete se na taj kurs u okviru kategorije ODS projekat – Open Discovery Space.
Prisutni nastavnici su učestvovali u diskusiji, dali svoje predloge kako da se RBL metode promovišu i primenjuju u Srbiji, pokazali veliko interesovanje za dalju saradnju. O njihovim utiscima svedoči i prilog jednog učesnika, nastavnika Miroslava Cuce iz Vršca na školskom vebsajtu.
Sledeće aktivnosti ODS-a u Srbiji biće vezane za predstojeću izložbu “CERN u Srbiji” koja će biti postavljena u Beogradu od 19.10.2012. do 7.11.2012. u Galeriji u Robnoj kući Beograd, Knez Mihailova 5. Pozivamo nastavnike fizike da uzmu učešće u ovoj pripremi, odvedu učenike na izložbu i izvuku iz nje maksimum. ODS-tim će organizovati onlajn aktivnosti i radionicu za nastavnike u cilju pripreme učenika za posetu izložbi, kao i kasnijem korišćenju CERN-ovih obrazovnih resursa. Detalje u vezi sa radionicama za pripremu nastavnika i učenika možete pratiti na ovom sajtu.
Bravo za celu ekipu koja je učestvovala na ovom skupu!Posle ovakvih događaja čini mi se da i nismo tako daleko od sveta.